Centrum Harmony

Mentoring, Regresná terapia, Poradenstvo, Alternatívna medicína

„Ja nemám inú možnost!“

Sú ľudia, ktorí si natoľko zvykli na svoju „zlú“ situáciu, že si ani nevedia predstaviť, že by mohli žiť aj ináč. Pritom každý jeden z nás má právo byť šťastný, napriek tomu sa tohto práva vzdávame dobrovoľne.

Dnes ma zarazilo to, ako jedna žena (klientka) plakala a vysvetľovala, ako už nemá chuť do života, ako ju psychicky týra jej manžel. Povedala mi, že to takto bolo počas celého jej života a keď nemala silu niečo zmeniť vtedy, na čo by to zmenila teraz, keď už za chvíľu aj tak zomrie. A toľko už vydrží. Veď inú možnosť nemá.

Vo mne však neustále vrie otázka, prečo si myslíme, že „nemáme inú možnosť?“. Veď život je plný možností. Treba len hľadať tie možnosti. Najdôležitejšie je to, čo hľadáme, čo chceme a na čo sa zameriavame. Ak je niekto v tmavej miestnosti a zameriava sa na to, že aj tak je všetko zlé, aj tak sa nedarí, tak bude vidieť len tú tmu. No keď sa zameriame na svetlo, tak nájdeme „dvere“, nájdeme východisko. Záleží to od nás, či hľadáme RIEŠENIA, alebo hľadáme VÝHOVORKY. Aby človek dokázal urobiť nejakú zásadnú zmenu vo svojom živote v prvom rade je nutné, aby si doprial šťastie. Ak si niekto myslí, že život je len o trápení, tak tento program je nutné okamžite zmeniť. Kým si totiž nedoprajeme šťastie, dovtedy to ani prísť nemôže. Verte mi, život nám neustále ponúka nové príležitosti a možnosti, len ich treba chcieť vidieť. Ak niekto nežije v láske, v radosti a v šťastí, tak jeho život dospel k zmene. Potrebujete len ODVAHU. ODVAHU zvládať zmenu a zvládať svoju silu. Často sa nebojíme zlých vecí, lebo sme si už na to zvykli, ale bojíme sa vlastnej sily. Nevieme čo je v nás. Bojíme sa vzdať života, ktorý už dobre poznáme, za niečo nepoznané, neznáme. Bojíme sa zmeny. A práve preto žijeme radšej v trápení a v bolesti. Mali by sme si uvedomiť, že je lepšie žiť hoci len jeden deň, no v dokonalom šťastí, kedy robíme to, čo nás baví, než žiť 50 rokov v strachu, v bolesti a trápení. Avšak nemusíme sa báť, že budeme žiť len jeden deň. No chcem tým povedať, že sa nemáme báť zmeny.

Často počujem aj výhovorku typu „sama by som to finančne nezvládla“. Ak sa však človek začne venovať tomu, čo ho baví, prídu aj peniaze. Či už hovoríme o nešťastnom manželstve, alebo o nešťastnej práci, platí to na všetko. Prestaňme stále myslieť na peniaze a používať peniaze ako výhovorku, čo nám bráni v zmene a začnime žiť svoj život. Začnime robiť to, z čoho budeme mať radosť a postupne sa v tom zdokonaľujme až kým sa nestaneme majstrom v tej danej činnosti. Bude to našou záľubou, ako aj našou prácou, ktorá nám dodá aj istotu.

Hlavne sa nebojme zmeny. Keď sa bojíme, vzdáme to a keď to vzdáme, prehráme. Keď prehrá jedna osoba, prehráme všetci. Preto sa nevzdávajme a chcime žiť šťastný a láskyplný život.

(c) 2013 Autor: Eva Fábiánová Všetky práva vyhradené!

Leave comment