Centrum Harmony

Mentoring, Regresná terapia, Poradenstvo, Alternatívna medicína

„Úloha farieb v našom živote“

Iste poznáte situáciu, keď sa ráno chcete obliecť a napriek tomu, že ste si večer už vychystali oblečenie, zrazu ráno sa Vám to už nepáči. Rýchlo začínate hľadať niečo iné. Hľadáte podľa farieb. Každá jedna farba má svoju vibračnú vlnu, ktorou na nás vplýva. Vyberiete si oblečenie podľa farieb, podľa toho, čo upokojuje Vaše oči v danej chvíli. Ďalšia situácia je napríklad, keď sa idete najesť a ako prílohu si vyberiete zeleninu podľa farieb, ale mohli by sme uviesť mnoho ďalších podobných príkladov. Farby tvoria veľmi významnú súčasť nášho života. Keďže veríme, že náhody nie sú, a všetko sa deje s nejakým cieľom a z nejakých príčin, ani konkrétne farby sa neobjavujú v našom živote náhodne. Charakterizujú nás, odhalia momentálny stav človeka a jeho vnútorné rozpoloženie. Čo teda znamenajú jednotlivé farby?


Červená farba

Červená farba nás vzrušuje, stimuluje, posilňuje emócie a zvyšuje chuť do jedla. Zvyšuje krvný tlak, čistí a upravuje krv, priaznivo pôsobí pri liečbe anémie a práve preto je dobré v týchto prípadoch sa obklopovať červenou farbou. Nie je však vhodné mať oblečenie červenej farby v prípade vysokého krvného tlaku, pri zápaloch, pri rôznych ochoreniach srdca, pretože keď máme veľa červenej farby na sebe a okolo seba, zrýchľuje sa búšenie srdca. Červená farba zvyšuje sebadôveru, dodáva silu a energiu, priťahuje pozornosť ostatných ľudí. No pri rôznych výskumoch sa dokázalo, že pri skúškach, prednáškach a prezentáciách červená farba je rušivá, keďže vzrušuje, odvracia pozornosť a zvyšuje napätie a stres. Pri jednom výskume sa zistilo, že na rovnakej internetovej stránke, keď zmenili iba farbu gombíka s nadpisom „Vybrať teraz“ na červenú a na zelenú, tak červenú farbu vybralo až o 21% viac ľudí, než zelenú.


Oranžová farba

Táto farba nás osviežuje, zvyšuje aj fyzickú silu, inšpiruje nás k pohybu, zmierňuje svalové napätie a kŕče a pomôže odstraňovať depresie. Osoba, ktorá má rada oranžovú farbu, má väčšinou dobrú náladu, je optimista a má veľa životnej energie. Táto farba aktívne vplýva na sexualitu, plodnosť, ale aj na kreativitu. Veľmi priaznivo pôsobí pri liečbe sleziny, tráviaceho systému, kosti a na svaly. Má inšpirujúcu silu, ktoré nám dodá dostatok odvahy a sily vykonať zmeny vo svojom živote. Pomáha nám pri zvládaní ťažkostí.


Žltá farba-citrónová

Je inšpirujúcou farbou. Evokuje nám teplo slnka a aj vyžaruje teplo. Dodáva nám nadšenie. Zvyšuje pocit radosti, šťastia, optimizmu, dodáva nám energiu a vitalitu, má veľmi priaznivý vplyv na nervovú sústavu. Veľmi pozitívne pôsobí pri rôznych kožných ochoreniach, pri problémoch s kosťou a pri reume, okrem toho účinkuje pri liečbe žalúdočných ťažkostí,  pri žlčníkových ochoreniach a pri liečbe pankreasu. Väčšinou deti majú radi žltú farbu, no napriek tomu keď je okolo malého bábätka príliš veľa žltej farby rozplačú sa, teda neodporúča sa vymaľovať stenu detskej izby na citrónovožltú farbu.


Zelená farba-ukľudňuje

Farba prírody dokonale ukludňuje oči. Dokáže zharmonizovať telo, aj myseľ človeka. Zharmonizuje aj emócie, zvyšuje pocit šťastia a vyžaruje harmóniu. Zelená farba uvolňuje, upokojuje, preto je vhodná na vyčerpanosť a nervozitu. Liečivo pôsobí pri srdcových a pľúcnych ochoreniach, stimuluje cirkuláciu krvi. Priaznivo pôsobí pri závrate, pretože stabilizuje telo a posilňuje srdce. Odporúča sa v zdravotníctve, pre nadácie pre ochranu prírody, pre HR firmy, pre vzdelávacie spoločnosti, pre šport a pre potravinárstvo.


Modrá farba-vyžaruje stabilitu

Modrá farba je symbolom mieru, pokoja a bezpečia. Prináša ticho, kľud, stabilitu a rovnováhu. Modrá farba vyvoláva v iných pocit dôvery, múdrosti a dôveryhodnosti. Keďže modrá farba chladí, je ideálna pri používaní pri liečbe zápalových ochorení a pri teplote. Priaznivo pôsobí aj pri bolestiach hrdla, pri astme a pri bolestiach zubov. Modrá farba znižuje chuť do jedla. Zvyšuje koncentráciu, preto sa často používa v kanceláriách, lebo pomáha pri vyrovnanom a produktívnom výkone práce. Odporúča sa pre právne firmy, pre zdravotníctvo, pre poradenské firmy a pre firmy, ktoré ponúkajú rôzne služby.


Fialová farba-symbol hojnosti

Fialová farba symbolizuje múdrosť, úspech, dôstojnosť a hojnosť. Prináša úctu iných. Fialová ukludňuje, je farbou meditatívneho stavu. Je mystickou farbou a je zároveň veľmi inšpirujúcou a pomáha pri fyzickom, duševnom a spirituálnom vývoji. Fialová farba má priaznivý vplyv na nervovú sústavu, pomáha pri uvoľňovaní, preto je veľmi vhodnou farbou proti nespavosti. Rovnako ako modrá farba pozitívne vplýva na znižovanie zápalu.


Biela farba

Je symbolom čistoty, nevinnosti a mieru. Ak sme oblečení do bielej, vyvolávame u ostatných ľudí pocit rovnováhy a čistoty. Tým, že je biela farba viac menej neutrálna, vyzdvihuje okolité farby a tým ju môžeme používať na posilnenie ostatných farieb. Biela farba zlučuje v sebe všetky farby. Tým, že má najvyššiu vibráciu, pri liečení má najväčšiu silu. Pomáha pri liečbe hocijakej choroby. Nie náhodou v nemocniciach je všetko bielej farby. Okrem toho biela farba má osviežujúci a energetizujúci účinok.


Čierna farba

Vyžaruje rozhodnosť, silu, cennosť a profesionalitu. Odporúča sa vo finančníctve, v móde, v marketingu, pre kozmetické firmy, pre návrhárov a pre stavebné firmy. Príliš veľa čiernej farby, a to najmä dlhodobo, môže pôsobiť depresívne.

(c) 2014 Centrum Harmony. Všetky práva vyhradené!

Leave comment