Centrum Harmony

Mentoring, Regresná terapia, Poradenstvo, Alternatívna medicína

Ako sa vyrovnať s rôznymi životnými situáciami?

Počas svojej roboty každý deň riešim nejaké zdravotné problémy s ľuďmi. Môj názor je, že každá jedna choroba, každý jeden negatívny návyk, zlozvyk (napr. aj hryzenie nechtov, alebo problémy s alkoholom, s váhou..a pod.), no často aj problémy s otehotnením, alebo vysoký krvný tlak, atď., a mohla by som ďalej vymenovávať skoro všetky choroby – sú zapríčinené stresom. Skúmala som, čo sa stane pri strese. Keď je človek v strese alebo v napätí stiahne sa celý organizmus, stuhnú svaly a organizmus nedokáže fungovať v rovnováhe. Rozladí sa celý systém človeka. Naše dýchanie bude povrchné, stiahnu sa svaly a orgány nebudú mať dostatočný priestor na fungovanie. Veľa ľudí si myslí, že oni sú úplne v pohode a nie je nič, kvôli čomu by boli v strese.

To však tak nie je. Je síce pravdou, že sa navonok zdá, že žijú život, aký chceli, aký si vysnívali, no v ich vnútri sú často rôzne nedoriešené veci – sama som bola prekvapená, keď napr. z podvedomia sa často objavila napr. láska z detstva a s tým súvisiace otázky, alebo nedoriešené nevypovedané veci voči rodičom, ale aj nevypovedané, nedoriešené situácie v manželstve, kde veľa žien má pocit, že sú utláčané, že dostávajú málo lásky, málo pozornosti. Práve takéto emócie spôsobujú napätie vo vnútri človeka, ktoré je síce možné potláčať, no kým tomu nezačneme vedome venovať pozornosť a riešiť to, nezmizne to, ale bude to v nás žiť a pracovať. Na všetko je však riešenie.

1.    V prvom rade každému odporúčam riešiť všetky situácie, ktoré sa riešiť dajú. Snažme sa mať dobré, pozitívne vzťahy s každým. Neznamená to že by sme mali každému len prikyvovať, ale práve naopak, mali by sme byť asertívny. Práve to spôsobuje tzv. vnútorný rozpor v človeku, že iné niečo cíti a niečo úplne iné hovorí. Často sa totiž snažíme vyhovieť očakávaniu okolia, čo nám „nedovolí“ úprimne povedať to, čo cítime, ale hovoríme to, čo je od nás očakávané. Zmeňme to. Možno prvýkrát to bude ťažké – hovoriť úprimne to, čo cítime, alebo povedať na niečo „NIE“, no potom to bude stále ľahšie.

2.    A po druhé vám tu napíšem jednoduché cvičenie, ktoré keď budete robiť denne aspoň päť minút, už po týždni budete cítiť na sebe veľkú zmenu.

CVIČENIE NA VYTVORENIE ROVNOVÁHY:

Zatvorte svoje oči (ak sa dá, ale nie je to podmienka). Zhlboka sa nadýchnete a vydýchnete celým telom. Sledujte iba svoje dýchanie. Pomaly – hlboký nádych a výdych celým telom. Opäť nádych a pri výdychu precíťte, ako zo seba vyfukujete všetko, čo je ťažké – ťažké emócie, ťažké energie, napätie, stres, bolesti,..a všetko, čo ku vám nepatrí. Nádych a výdych celým telom…až kým nemáte pocit ľahkosti. Potom si predstavte biele žiarivé svetlo (ako pri zváraní, alebo ako svetlo Slnka), potom vdýchnete toto svetlo cez vrch hlavy zo Slnka a vyfúknete pomaly celým telom. Zopakujte to niekoľkokrát – čiže nádych svetla zo Slnka, a výdych celým telom, pričom sledujete iba svoje dýchanie.

Týmto cvičením dokážeme vytvoriť rovnováhu v tele. Keď je v nás rovnováha, organizmus dokáže liečiť a regenerovať sám seba. Potrebujeme mu len na to vytvoriť vhodné prostredie. No prostredie plné stresu, napätia a bolesti vhodným určite nie je. Zabudnime na antidepresíva a podobné lieky, ale nájdite na seba denne 5 minút. Prajem vám pri cvičení veľa úspechov.

Budem sa tešiť na každú jednu reakciu od vás. 🙂

(c) 2013 Autor: Eva Fábiánová Všetky práva vyhradené!

 

 

Leave comment