Centrum Harmony

Mentoring, Regresná terapia, Poradenstvo, Alternatívna medicína

Ako byť šťastný

Recept na šťastie

Určite súhlasíte so mnou, že už každý z nás zažil pocit šťastia. Niektorí vo svojej práci, v rodinnom kruhu alebo pri svojom hobby. 

Čo však v takom prípade, keď sa človek nachádza vo svojom „smutnom“ alebo „depresívnom“ období? Ako dokážeme znovu nastoliť ten už prežitý pocit šťastia? Dá sa to vôbec? Keď sa človek nachádza vo svojom „šťastnom“ období je to tzv. flow zážitok.

 

Csíkszentmihályi Mihály (psychológ) vytvoril recept na dosiahnutie pocitu šťastia, ktorý sa volá „flow“, teda prúdenie. Zážitok flow nezáleží od samotnej činnosti, ale od jej kvality. Pocit šťastia môžeme prežiť iba v prítomnosti. To znamená vtedy, keď sme maximálne prítomní v okamihu, kedy sa nesústredíme na včerajšok, ani na zajtrajšok, ale dokonale prežívame čaro okamihu. Šťastie totiž nemôžeme prežívať vtedy, ak nariekame nad tým, čo bolo, ale ani vtedy, keď máme hlavu plnú povinností a úloh zajtrajška. Práve preto sa snažme byť v prítomnosti. Všetko, čo robíme, robme na 100%, staňme sa súčasťou činnosti
(nech je to naša práca, hobby, hra s deťmi, varenie…atď.). Jedine tak dokážeme zachytiť prúd šťastia. Prúdenie sa uskutoční jedine vtedy, ak sa dostane naše telo, duša a duch do rovnováhy. Nemôžeme byť však v rovnováhe vtedy, keď telom – teda fyzicky, budeme napr. variť, no popri tom svojimi myšlienkami budeme úplne inde. Ani najlepší šéfkuchár nevie lepšie variť ako napr. jeho súper, no ten najlepší to robí „srdcom“. Znamená to to, že maximálne prežíva každú sekundu varenia. Baví ho to a jeho myšlienky neodbiehajú, ale je v prítomnosti. Jeho telo, duša a duch je v rovnováhe. A práve to sa potrebujeme naučiť. Náš život by sa dostal do procesu „prúdenia“. Všetko by išlo ako po masle
. Keď človek nie je v rovnováhe, prestane sa dariť a je neustále vyčerpaný. Preto sa snažme byť v rovnováhe a byť v prítomnosti.

Máme teda jednoduchý recept na šťastie. Snažme sa robiť všetko s čo najväčším prežitím. Nedovoľte, aby vaše myšlienky odbiehali. Držím vám palce a prajem vám šťastný a vyrovnaný život.

(Eva F.)

 

 

 

 

 

Leave comment