Centrum Harmony

Mentoring, Regresná terapia, Poradenstvo, Alternatívna medicína

Ako byť asertívny?

Každý z nás sa občas dostane do situácie, kedy presne vie a cíti, že musí povedať „NIE“ a predsa to nedokáže. Keď Vám rozum hovorí, aby ste to stopli, no Vy to nedokážete kvôli silným emocionálnym väzbám, alebo kvôli strachu. Koľkokrát som počula aj ja od niektorých žien, že už nedokážu ďalej znášať to psychické, alebo fyzické týranie, ale nedokážu povedať: „STAČILO“! Koľkokrát sa Vám stalo, že niekto zneužíva Vašu dobrosrdečnosť, že viete, že nemôžete, ani by ste už nemala pomáhať v nejakej situácii, lebo Vám to ubližuje, ale kvôli niečomu nedokážete povedať „NIE“?! Práve schopnosť dokázať povedať NIE je asertivita. Ľudí delíme do troch skupín, a to na agresívnych, pasívnych a asertívnych. Agresívnych ľudí asi poznáme veľmi dobre 🙂 , sú to ľudia, ktorí neustále útočia, ktorí nikdy nenesú zodpovednosť za svoje činy, ale neustále obviňujú svoje okolie. A prečo to robia?

Lebo majú nízke sebavedomie a potrebujú svoju zlosť a hnev – ktoré majú zo strachu v detstve – znížiť ponižovaním slabších. Do druhej skupiny patria pasívni ľudia, ktorí majú tak isto nízke sebavedomie, no ich reakcia býva opačná, než reakcie agresívnych ľudí. Pasívni ľudia sa stiahnu do úzadia, často sú práve preto terčom agresívnych ľudí. Pasívny človek bude ohovárať a nadávať za chrbtom človeka, no nikdy nevyjadrí svoj názor úprimne a priamo. A prečo? Kvôli strachu. Neustále majú strach, že nebudú vyhovovať niekomu (spoločnosti), majú strach, že ich nebudú mať radi. Potrebujú lásku a pozornosť iných a napriek tomu, že potláčajú seba, a neustále konajú na základe názoru iných. A aký je asertívny človek? Asertívny človek je sebaistý (nie namyslený), vie čo chce, ak má pocit, že niekto zasahuje do jeho súkromnej sféry, dokáže to zastaviť a povedať NIE. Asertívny človek sa nesnaží neustále niekomu vyhovovať, nemá pocit, že musí žobrať lásku od iných, ale sa snaží byť sám sebou. Buď ho rešpektujú takého, akým je, alebo prijíma to a nesnaží sa za každú cenu vyhovieť ostatným. Asertívny človek má „zdravé sebavedomie“. Nesie zodpovednosť za každý svoj čin a pevne stojí za svojím názorom. Robí aj on chyby, ako každý jeden človek, no za tie chyby sa nehanbí, ale snaží sa ich napraviť čo najskôr. Namiesto výhovoriek hľadá riešenia.
Či je človek agresívny, asertívny alebo pasívny, o tom rozhoduje predovšetkým jeho detstvo. Dobrou správou je však to, že aj keď sa momentálne vzťahuje na človeka popis agresívneho alebo pasívneho človeka, dokáže to hocikedy zmeniť. Je to len na ňom. Asertivita sa totiž dá naučiť.
Ak by mal niekto záujem o tréning asertivity, ktorý budeme robiť v priebehu novembra, môže nám napísať mail, alebo sa ozvať telefonicky.
Človek sa neustále učí, a dôležité je to, aby sme chceli, lebo to otvára brány nespočetných možností.

(c) 2013 Autor: Eva Fábiánová Všetky práva vyhradené!

Leave comment