Centrum Harmony

Mentoring, Regresná terapia, Poradenstvo, Alternatívna medicína

Rain Soul

Rain Soul Zloženie

 
Čierna rasca, semienka z čiernej maliny, hroznové semienka, D-ribóza

Liečivé účinky čiernej rasce sú známe s pred 3000 rokov.Od starovekých Egypťanov, cez proroka Mohameda poznali jej blahodárne účinky, ktoré už vtedy používali pri liečení. Tieto kultúry používali semienka ako liek pre rôzne ochorenia,ako je astma, zápal priedušiek, reumatizmus, zápalové ochorenia, zažívacie problémy, infekcie, ekzémy, vredy,vírusové prechladnutia, niektoré druhy rakoviny.

 
 
Rasca čierna

Rasca čierna (Nigella Sativa) rastie ako jednoročná rastlina v oázach egyptskej púšte. Rastlina vytvára hlavičky podobné makovým, v ktorých sú malé čierne semienka, ich vôňa pripomína vôňu anízu.

Rasca čierna v histórii

Používali ju už v 2500 r. Kr. Spomína sa aj v Gréckej nedicíne, kde hrala dôležitú úlohu pri liečení. Vedci Al – Bairouni a Avicenna vo svojich knihách tiež spomínajú liečivé účinky rasce čiernej pri niektorých ochoreniech. Podľa prastarých tradícií ju používali pri celkovej slabosti, zápaloch, kožných problémoch, ženských problémoch, prechladnutí, bolestiach hlavy. Pomáhala aj pri nadúvaní a odvodňovaní organizmu. Obsahuje damascenin, ktorý pôsobí proti kŕčom a krátkodobo znižuje krvný tlak. Používali ju pri dojčení /produkcia mlieka/ a proti parazitom. V dnešnej dobe vedci z Európy a Západu skúmaním zistili, že olej z rasce čiernej má veľmi vysokú nutričnú hodnotu, veľa minerálov a aminokyselín, ktoré všetky posilňujú imunitný systém. Obsahuje aj arginín a karotén, ktoré sa menia na A vitamín, sú bohaté na vlákninu. Oleju z čiernej rasce sa hovorilo aj “zlato faraónov”. Egypťania si veľmi cenili malé semienka a svoje skúsenosti zanechali na kotúčoch z papirusu. Tutenkhamon bol na oleji tak závislý, že ho jeho sluhovia museli mať stále pri sebe. Po jeho smrti s ním pochovali aj jednu fľašku tohto oleja. Podľa legendy Kleopatra a Nofretete vďačia oleju z čiernej rasce za hladkú a krásnu pleť.

Na východe sú odpradávna známe liečivé účinky olejov. Nedávno sa olej objavil aj na našom trhu. Za úspech sú zodpovední Dr. Peter Schleicher a Dr. Lutzbannasch. Dokázali, ako vplýva olej z čiernej rasce na niektoré kožné ochorenia a alergie (atopický ekzém, neurodermatitída, psoriáza, astma).

Rasca čierna dnes

Moderná veda medzičasom preverila olej z rasce čiernej. Zistila, že obsahuje mnoho látok, ktoré pozitívne ovplyvňujú ľudský metabolizmus. Zvlášť sú cenné nenasýtené mastné kyseliny, ktoré jemne, bez vedľajších účinkov znižujú zápaly kože, čriev, kĺbov a nervov. Vysoký obsah kyseliny linolovej a s ňou súvisiaca psychologická hodnota stravovania, ho robia zvlášť zaujímavým.

Z nenasýtených mastných kyselín v tele vzniká prostaglandin.Tento tkanivový hormón zohráva veľa úloh v ľudskom organizme. reguluje krvný obeh a rozširuje cievy.Týmto vie moderná veda vysvetliť účinky čiernej rasce spred storočí.

Konzumácia čiernej rasce

Môžu sa konzumovať samotné semienka / ako korenie v pečive, kyslej kapuste/, alebo ako doplnok výživy. Má pozitívne účinky na:

  • choroby z prechladnutia: nádcha, kašel, chrípková infekcia, bronchitída, astma
  • alergia – neutralizuje nadmernú citlivosť na alergény
  • plesňové ochorenia / candida albicans/, psoriáza, neurodermatis – môže obmedziť svrbenie, zápal kože a hojenie rán
  • reuma – lokálny protizápalový účinok
 
Čierna malina

Rastie v prírode na okrajoch lesa v polotieni. Obľubuje pôdu bohatú na živiny, dostatok vlahy a dobre znáša mráz. Listy čiernej maliny majú tiež liečivé účinky. Obsahujú kyselinu trieslovú, flavonoidy a ovocné kyseliny. Známe sú účinky:
  • na zníženie krvného cukru
  • proti hnačke
  • zápaly v ústach
  • ochorenia močových ciest
  • prevencia proti rakovine
  • zníženie krvného tlaku

Hroznové semienka

Najcennejšie látky obsahujú semienka červeného a čierneho hrozna. V semienkach sa nachádza veľké množstvo draslíka a ešte dôležitejšia látka s názvom resveratrol. Pod kôrou semienok sa nachádza mastný olej a bielkoviny plus ďaľšie minerály a veľké množstvo vitamínu C a biofavonoidov.

Účinok antioxidantov v hrozne sa skúma od roku 1969 v Európe aj USA. Zistilo sa, že biofavonoidy v jadrách červeného hrozna, vrátane resveratrolu, zneškodňujú voľné radikály.Voľné radikály sú schopné ničiť bunky – to spôsobuje predčasné starnutie. Voľné radikály sú schopné zlepiť molekuly dokopy v rôznych orgánoch tela / napr. koža sa stáva nepružná – vráskavie/. Tento proces môže tiež spôsobiť nádor – rakovinu.

Je známe, že vo Francúzku sa konzumuje veľké množstvo červeného vína, výskyt srdcových ochorení je mnoho násobne nižší ako v iných krajinách.

Lekári považujú za užitočné, vypiť denne pohár červeného vína. Nachádza sa v ňom výťažok zo semien červeného hrozna, antioxidant, ktorý môže znížiť riziko aterosklerózy.

Nielen že znižuje riziko aterosklerózy, ale dlhodobé užívanie rozkladá cholesterol. Bolo publikovaných viac ako pol milióna štúdií o kornatení ciev, ale príčina jeho vzniku nebola zistená. Dnes je všeobecne známa súvislosť medzi aterosklerózou a cholesterolom.

Odporúča sa na:

  • zníženie krvných lipidov
  • proti vzniku aterosklerózy
  • prevencia, liečba rakoviny
  • chráni telo pred voľnými radikálmi
  • udržiava normálnu funkciu krvných doštičiek, čo umožňuje voľný prietok krvi
  • normálne a zdravé fungovanie buniek
  • prevencia: kardiovaskulárne ochorenia /infarkt myokardu, cievna mozgová príhoda/
  • regulácia hladiny cholesterolu v krvi
  • prevencia ochorení kŕčových žíl
  • alergické ochorenia
  • očné choroby, korekcie zraku
  • zlepšenie pamäti, spomalenie procesu starnutia
  • odolnosť voči stresu
  • zachovanie mladej pleti, proti vráskam, na regeneráciu
  • zápal kostí, kĺbov, reumatické ochorenia
 
D – Ribóza

Je v prírode vyskytujúca sa päťuhloatómová molekula cukru, ktorú nájdeme v každej živej bunke, ešte aj v RNS víruse. Nepovažuje sa za esenciálny doplnok výživy, kedže si ho vie organizmus vytvoriť z iných doplnkov výživy, najmä glukózy. Napriek tomu je veľmi dôležitá pre život, lebo je základnou zložkou niektorých najdôležitejších molekúl.

Táto látka rozpustná vo vode so sladkou chuťou sa pridáva ako prídavná látka do výživových doplnkov športovcom. Problém je v tom, že organizmus potrebuje produkovať každý deň tzv. ATP, a k tomu potrebuje D-Ribózu. Ribóza je súčasťou nášho každodenného stravovania len v minimálnom množstve, preto ju treba dopĺňať inými látkami. V tomto je ale veľmi veľa práce. Pri nešportovcoch to nemá až taký význam, lebo toto množstvo plne vystačuje pre každodennú potrebu.

 
 

Leave comment